Flintstonovci

Flintstonovci: Výplatu dostáva Fred v kameňoch

   

Ďaší zárez spoločnosti Hanna-Barbera museli tvorcovia vytesať do skaly, ale oplatilo sa. Seriál Flintstonovci ovplyvnil americkú popkultúru ako máločo - dnes už existujú početné tématické parky, Američania na svojich Flintstonovcov nedajú dopustiť. Pretože sa v nich vidia.

Fred a Barney

Fred Flintstone je prostý pracujúci občan (robí ako inak - v kameňolome). Keď mu skončí smena, zareve ono známe "YABADABADOOO" a odfrčí na aute domov. Auto má, samozrejme, ako ostatní na vlastný pohon.

Doma zase na prahu zareve "WILMA", ale obyčajne ho priletí oblízať Dino. Nie je práve najchytrejší, občas vie byť tvrdohlavý ako baran. Sníva o bohatsve, ale nie je zrovna typ na ktorého by sa kamene (mena v Bedrocku) nejak extra lepili. Je proste smoliar a priťahuje maléry ako magnet. Rozčúli sa veľmi rýchlo.

Rád sa prežiera obrovskými stehienkami. Je členom bratstva Vodných býkov, kde chlapi väčšinou gúľajú bowlingové šutre.

Desaťročia slávy

Celý seriál je paródiou na klasickú americkú rodinu - tento model sa v Amerike uchytil najviac. Flintstonovcov nahradili až Simpsonovci. Mimochodom, prví spomínaní oslavovali pred dvomi rokmi okrúhlu päťdesiatku.

Barney Rubble je Fredov najbližší kamoš, sused a kolega (okrem chlapov v kolkárni, samozrejme). Je oveľa rozumnejší a opatrnejší, ale zároveň aj submisívnejší.

Flintstonovci komiks

 

Flinstonovci v Rock Vegas

Jednoducho sa neokrôchaným buranom Fredom nechá vždy prehlasovať, keď ide o nejaký šibnutý nápad.

Mimochodom, v boxerskom ringu má veľmi špecifickú prácu nôh, od ktorej - ako inak - závisí každý výsledok zápasu. Barneyho žena Betty je najlepšou kamoškou Fredovej ženy Wilmy. SVojich mužov majú tieto čašníčky veľmi radi, i keď už nechovajú o nich v istých smeroch ilúzie. Ich slabosťou je nakupovanie oblečenia - vtedy sa menia na eskadrónu na vojnovej výprave, ktorá všetko prevalcuje.

Bedrock plný kameňov

Časom do rodinky Flintstonových pribudla dcérka Pebbles (prirodzenou cestou). Susedia Rubblovci si adoptujú malého siláka Bamm-Bamma, ktorý tučného Freda obúcha o dlažbu raz dva. Nezabudnuteľným "členom" rodiny je pes Dino (či je naozaj pes nie je isté). Jeho súboje s Fredom, alebo ako ho víta po návrate domov, sa stali legendou. Majú aj mačku - šabľozubého tigra, ktorý ani za svet nechce tráviť noc na dvore.

Flinstonvci a Rubblovci

Nápad s prehistorickým mestom Bedrock z doby kamennej je geniálny počin. Všetko tu je ako v 60-tych rokoch v Amerike, akurát v kamennej verzii. Televízor je kus skaly, prácu domácich spotrebičov zvyčajne obstará prehistorická zver (so svojimi obligátnymi unudenými poznámkami). Fred v kameňolome používa ako báger obrovského dinosaura.

V seriáli parodujú aj slávnych reálne žijúcich ľudí - ako inak, v ich kamennej verzii. Napríklad meno Grant je tu zmenené na Granite, Tony na Stony, Draculu premenovali na Rockulu a tad ďalej. Aj geografické názvy sú odvodené od kamenie, skál a minerálov, sú tu hromady vtipov a slovných hračiek odrážajúcich realitu, ale pochopí to skôr domáce publikum ako priemerní Slováci. Seriál dlhé roky vysielala televízia v USA v prime time večer.

     

Fanúšikovská stránka venovaná kresleným rozprávkam spoločnosti Hanna-Barbera. Kontakt: auxirpg@gmail.com ©2012