Tom a Jerry
Tom a Jerry

Tom a Jerry: Nekonečné šarvátky myši a kocúra

   

Tak čo, ktorému ste držali palce? Ja sa priznám - samozrejme Tomovi. Normálne mačky nemám v láske, ale chudák kocúr Tom by si zaslúžil aspoň raz to natrieť tomu chytrákovi Jerrymu. Čo sa mu však nikdy nepodarí - malý myšiak s ním proste vždy vybabre a napchá sa brucho najlepším kusom syra pani domácej.

Ich deštruktívne ruvačky sú dnes už priam legendárne. Hoci šlo o kreslené násilie a rozsekaná postava sa v nasledujúcej scéne hneď akosi zocelila, moralisti si túto rozprávku neobľúbili (respektíve obľúbili - pretože moralisti vždy potrebujú objekt moralizovania).

V Simpsonovcoch autori parodujú Toma a Jerryho v surovej sadistickej rozprávke Itchy a Skretchy. Napokon, aj Jerry na Toma používa naozaj smrteľný arzenál - napríklad ho dekaptiluje sekerou, rozmetá dynamitom, alebo nakŕmi jedom.

Duel

Spikovi na steak nesiahajte

V pár dieloch vystupujú bok po boku ako priatelia a spoločne čelia nepriazni osudu. K ďaľším postavám v seriáli patrí napríklad pes Spike (so synčekom Tykom), kocúr Butch, atraktívna cica Toodles Galore alebo mladý sivý myšiak Tuffy. Inak, Tom sa mal pôvodne volať Jasper, naopak konkurenčný kocúr Sylvester z Looney Tunes mal byť Thomas. Nech už sa volá Tom akokoľvek, jeho cieľ - zožrať Jerryho - sa mu nikdy nesplní, hoci zopár krát sa mu už hnedý myšiak dostane do pažeráka.

Túto veselú dvojku známu po celom svete nám priniesli páni William Hanna a Joseph Barbera už v roku 1940. Celý seriál sa tak už vlastne delí na historické éry. Tá prvá, klasická hanbarberovská, trvala až do roku 1957. Potom prišli pre nás najzaujímavejšie časy.

Dve pančuchy

 

Tom a Spike

Seriál totiž zachraňovali pred nedostatkom peňazí v roku 1960 v lacnom socialistickom Československu, konkrétne v Prahe v blízkosti barandovských štúdií. Tu vzniklo 13 častí, bez ktorých by možno celá zaležitosť vôbec nepokračovala. Môžu za to istí páni William Snyder a Američan Gene Deitch (občianskym menom Eugen Merill).

Druhý spomínaný animátor vraj Toma a Jerryho nemal spočiatku rád. Nepáčilo sa mu násilie, výrazný element pomsty a jeho vplyv na deti. Nakoniec si tu popri prácach na seriáli vzal za manželku slečnu menom Zdenka a z ich synov sa stali prominenti undergroundového komiksu. Vraj sa celý život považoval za jediného slobodného Američana v komunistickom Československu. Nikto ho necenzuroval, animátori skôr cenzurovali sami seba. Hudbu v týchto dieloch obstarali zlaté české ručičky. Mimochodom, tu sa tiež zmenila pani domáca z černošky "Dve pančuchy" na belošku pani domácu, ktorá tak rada trestala Toma metlou. Američanom vraj pôvodná bezhlavá postava pripomínala čiernu slúžku v domácnosti a náznak rasizmu odstránili.

Strážca syra

Séria bola komerčne úspešná, ale zároveň málo vydávaná. Nenominovali ju ani na žiadnu cenu. Mnohí západní fanúšikovia ju považujú za najslabšiu a Chuck Jones (autor tretej éry 1963-1967) si z nej vyslovene uťahoval aká je hrozná. Gene Deitch sa bránil jednoducho - Američania nerozumejú tomu, že prístup začínajúcich študentov Čechov a starých bábkarov, ktorí nevyrastali na amerických "cartoonoch" je proste iný. Pôvodne česko štúdio Bratři v triku robilo na večerníčkoch. Nuž, československé diely majú naozaj niečo z našich "psycho-animákov", z ktorých šiel skôr des ako zábava.

Koniec v nedohľadne

Spomínaný Jones vyrobil 34 z 167 dielnej klasickej série Toma a Jerryho. Hlavných hrdinov trochu graficky poupravil (Tomovi sa zväčilo obočie, zoštíhlili uši, Jerrymu sa zväčšili oči i uši), no boli to naši starí známi. Tieto staré diely sú podľa mňa stále najlepšie - to, čo prišlo po nich, už nie je veľmi dobré. Napríklad moderný seriál Tom a Jerry v detstve je už dosť o ničom. Naposledy sa seriál robil ešte v roku 2008. Naša dvojka to inak dotiahla aj na strieborné plátno, vo filme si viedli vynikajúco.

     

Fanúšikovská stránka venovaná kresleným rozprávkam spoločnosti Hanna-Barbera. Kontakt: auxirpg@gmail.com ©2012