Scooby Doo

Scooby Doo: Pes strachopud a banda tínedžerov v dodávke

   

Scooby Doo dostal meno podľa piesne Franka Sinatru, kde spieva "Dooby-doooby-doo and other scat to end". Pri jeho tvorbe sa animátori radili s profesionálnym chovateľom psov. No a vypadol z toho Scooby - veľký hnedý pažravec a príležitostný strachopud (príležitosť sa nájde vždy).

Film Scooby Doo

Časom mu vymyseleli aj bratranca Scooby-Duma či synovca Scrappy-Dooa. Jeho rodičia ho volajú "Scoobert". Najviac sa kamaráti s vychudnutým pubertiakom Shaggym, s ktorým zdieľajú rovnaký názor na odvahu.

Seriál z roku 1969 chodil v sobotu ráno (aj vtedy v Amerike, aj neskôr u nás) a paroduje horory a nadprirodzené úkazy. Vytvorili ho krátko po tom, čo spoločnosť Hanna-Barbera musela kvôli násilu zrušiť na nátlak rodičovských organizácii niekoľko seriálov.

Príbeh dokola a dokola

Príbeh napísali Ken Spears a John Ruby. Doteraz sa nevie, či je to vlastne geniálny scenáristický počin alebo umelecký prepadák. Jednoduchý dej sa totiž v každom dieli opakuje - a to ich vyšlo až 298. Úplne prvý sa volal "What a Knight for a Night".

Daphne Blake

Hrdinovia zakaždým pricestujú na miesto, kde sa dejú čudesné paranormálne javy. Scooby a Shaggy sú vyplašení a starajú sa o komickú líniu. Fred vymýšľa pascu ako chytiť "bubáka", Velma mudruje a Daphne je vždy unesená oným domnelým strašidlom. Vedľajšie postavy sú vždy dve, či tri.

Kto za všetkým stojí je preto hádanie pre 6-ročné deti. Nakoniec strašidlo naši vyšetrovatelia odmaskujú a pošlú do väzenia - na čo si onen človek ešte uľaví záverečnou hláškou.

Po čase dokázala opakujúca sa schéma odradiť niektorých fanúšikov od ďaľšieho sledovania.

 

Scooby Doo partia

Štvorka hlavných hrdinov sú teenageri, ktorí vo voľnom čase nerobia, to čo ich rovesníci, ale sa v hipisáckej dodávke s menom "Mystery Machine" túlajú zapadnutom vidieku, tajomných hradoch, starých domoch, kde straší a podobne. Volajú sa Fred, Velma, Daphne a Shaggy. No, a samozrejme, ich hovoriaci pes Scooby Doo.

Shaggy je Norville

Mimochodom skutočné meno Shaggyho je Norville Rogers. Všetci mali pôvodne úplne iné mená. Napríkad Fred mal byť pôvodne Geoff, Mike alebo Ronnie. Daphne sa zase volala najskôr Kelly a Velma bola Linda. Hrdinov vraj vytvorili podľa amerického sitcomu z 50-tych rokov The Many Loves of Dobie Gillis. Dobie je Fred, Zelda je Velma, ale najviac sú si podobní beatnici-pohoďáci Maynard a Shaggy.

Fanúšikovia Scooby Doo

Po Amerike stále jazdia dodávky Chevrolet Sportvan 108 z roku 1966, legendárne auto zo show Scooby Doo. Ako inak - pomaľované presne ako v seriáli. Na Facebooku má zatiaľ 1,4 milióna fanúšikov na oficiálnej stránke a hŕbu fanúšikovských stránok. Samozrejme, Scooby zožal niekoľko cien, ale aj veľa kritiky. Kritizujú ho hlavne za priehľadnosť a humor, ktorý mnohí dospelí ľudia nepovažujú za skutočný humor.

V roku 2002 vyšiel aj hraný film a o dva neskôr dvojka. Filmy zarobili dosť peňazí, i keď neboli asi dva-krát originálne. Oproti seriálu sa ti autori dovolili klasické americké vtipy (grganie, prdenie), ktoré by v kreslenom seriáli nikdy neprešli. Živí herci urobili z tradičných postavičiek trochu iné charaktery, ale inak sa snažili autori zachovať ducha seriálu Scooby Doo, ako to len šlo. Aj napríklad klasickými odkazmi, keď Shaggy vrieska na Scoobyho, že kde je ("Where are you" bol podtitul vôbec prvej série a spieva sa to aj v úvode zvučky).

     

Fanúšikovská stránka venovaná kresleným rozprávkam spoločnosti Hanna-Barbera. Kontakt: auxirpg@gmail.com ©2012